Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023’te Bilmesi Gereken Her Şey

Amazon listelemelerinde doğru ve etkin bir anahtar kelime optimizasyonu, başarılı bir Amazon iş modelinin %90’ını temsil eder; dolayısıyla, etkin bir anahtar kelime araştırması, listelerinize trafiği artırmanın temel yöntemidir. Alternatif stratejiler de mevcuttur: üçüncü parti web sitelerinde reklam kampanyaları düzenlemek, içsel ücretli kampanyaları kullanmak gibi. Ancak, Amazon’da 1 Numaralı En Çok Satan olmanın en etkili stratejisi, anahtar kelime listelemenizdir. Bu rehber, Amazon Platinum anahtar kelimeleri, arka uç arama terimleri ve Amazon SEO’nun diğer önemli yönlerini derinlemesine inceleyecektir. Okumaya devam edelim!

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 17

Yalnızca Anahtar Kelimeler(Keywords) ve Arama Terimleri(Search Terms) Arasındaki Fark Nedir?

Anahtar kelimeler, kullanıcıların belirli bir siteye yönlendirilmesi için kullanılan tahmini kullanıcı sorgularıdır. Anahtar kelimeler arama motoruna yardımcı olur ve kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bilgiye ulaşmasını sağlar. Bağlamsal reklamcılıkta, reklamlar anahtar kelimelerle eşleştirilir ve SEO optimizasyonunda site metninin temel konseptlerini, içeriğini ve niyetini temsil eder. Bir reklam listesi oluştururken, müşteri ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız esastır. Örneğin, elektrikli çim biçme makineleri satıyorsunuz. Reklamınızın görüntülenmesi için kullanılacak kelimeler şunlar olabilir: elektrikli çim biçme makinesi alın, elektrikli çim biçme makinelerinin online satışı vb. Tüm anahtar kelimeleri dahil etmek genellikle mümkün olmayacağından, Google’ın kelime seçim araçlarından (word selection tools) faydalanmak daha yararlı olabilir. Bu araçlar sadece kelimeleri değil, onlara ilişkin istatistikleri de sağlarlar. SEO için metin oluşturulurken, semantik bir çekirdek seçilir ve siteye girme olasılığı yüksek olan anahtar kelimeler listelenir. Seçilen anahtar kelimeler, arama motorunun sitenizdeki bilginin kullanıcının ihtiyaçlarını karşıladığını belirleyebilmesi için belirli bir sıklıkta metne dahil edilir.

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 18

Arama terimleri, kullanıcıların aradıkları bilgiyi bulmak için yazdıkları ifadelerdir. Arama motorları siteleri inceler ve en uygun olanları sunar. İçerik tabanlı reklamların sağlanması da aynı prensip üzerinde çalışır. Örneğin, bir kişi teslimat dahil yeni bir ütü satın almak isteyebilir. Arama çubuğuna “Philips ütüyü teslimatla ucuza alın” yazar. Bu bir arama terimidir. Bu tip ifadelerin farklı varyasyonları sayısız olabilir. Arama motorları, kullanıcıların ne aradığını sürekli olarak değerlendirir ve semantik bir çekirdek oluşturmak ve içerik tabanlı reklamları göstermek için anahtar kelime listesi oluşturulmasına yardımcı olan istatistikleri toplar. Birçok kişi, anahtar kelimelerin ve arama terimlerinin aynı şey olduğunu düşünebilir, ancak bu doğru değildir. Aslında, anahtar kelimeler genel arama sorgularıdır. İçerik reklamcılığı için semantik çekirdek veya plan, genellikle anahtar kelime listesini içerir. Reklam kampanyanızın bir bileşeni olarak, kullanıcıların arama kutusuna girdiği soruların raporlarını indirerek mevcut anahtar kelime listesiyle ne kadar iyi eşleştiklerini kontrol edebilirsiniz. Örneğin, insanlar “teslimatla bir buket gül satın al”, “buket teslimi ile gül satın al”, “güllerin teslimatı ile buket satın al” gibi farklı sorgular yazabilir. Bu farklı arama sorgularıdır, ancak istatistikler tek bir cümleye atanır – teslimatla birlikte bir buket gül satın alın.

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 19

Amazon SEO Neden Bu Kadar Önemli?

Amazon’da satış yapmanın basit bir süreç olmadığı aşikârdır. Satıcıların platformun titiz yönetmeliklerini anlaması ve uyduğundan emin olması gerekmektedir. Ancak, bu öğrenme sürecinin sonunda, yıllık altı basamaklı bir gelir elde etme potansiyeli olan bir ticaret platformu bekler. Ürününüz ne olursa olsun – toptan pazar malı veya özel el işi eşyalar, Amazon’da bir ürün listesi oluşturmak, potansiyel müşterilere ulaşmak için anahtar kelimelerin doğru bir şekilde kullanılmasını gerektirir. Amazon SEO, Amazon’da yapılan alışveriş aramalarında belirli Amazon listelemelerini diğerlerinin üzerine çıkarır. Ürün listelemelerinde, alışveriş yapanların anahtar kelime olarak aradığı marka isimlerini, ürün isimlerini ve ilgili terimleri bulunur.

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 20

Etkili Amazon SEO, bu kelimeleri bir Amazon ürün listelemesinin ürün başlıklarına, açıklamalarına ve diğer önemli yerlere dahil eder. Amazon listelemelerinde marka ve ürün adlarını anahtar kelime olarak kullanmak basit görünebilir, ancak bazı hassasiyetler bulunmaktadır. Örneğin, tüm alıcılar ürünlerinizi ararken aynı terimleri kullanmaz. Dolayısıyla, çevrimiçi anahtar kelime araştırması, Amazon listesi oluştururken ve satışları artırmak için birincil bir adımdır. Bu araştırma, Amazon müşterilerinin belirli ürünleri ararken hangi kelimeleri arama kutusuna girdiklerini gösterir. Bunlar, listelemenizde kullanmanız gereken kelimelerdir. Araştırmalarımıza göre, 2023’te (ve muhtemelen 2022’de olduğu gibi 2024’te de) yüksek kaliteli bir listeleme, düşük kaliteli fotoğraflarla ve metinlerle dolu rakiplerine kıyasla Amazon arama algoritmasında daha üst sıralarda yer alacak. En azından kullanıcı davranışı nedeniyle değil, sonuçta ne kadar çekici ve taze görünüyorsa, sayfanızın tıklanma olasılığı o kadar yüksek olacaktır. Bir Amazon listesi oluşturmak nispeten basittir. Ancak, arama sıralamalarında yüksek bir pozisyon elde etmeyi ve ürünlerinizi etkili bir şekilde satmayı umuyorsanız, Amazon SEO stratejilerinin uygulanması çok önemlidir. Göreviniz, müşterinin ürününüzü kolayca bulmasını sağlamak ve satın alma sürecini olabildiğince hızlı ve sorunsuz hale getirmektir. Ürünlerinizi, hiçbir soru veya tereddüt bırakmayacak şekilde sunun, hızlı bir satın alma isteği oluşturun. Bunun nasıl yapılacağını tartışalım.

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 21

Ürün Listelemeleri için Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Amazon’a yeni katılanların mevcut pazar dinamiklerini, rekabetçi arz ve talebi anlaması gerekmektedir. Bir alıcının bir ürünü nasıl arayacağını belirlemek için en iyi yol onun izini sürmektir. Amazon arama çubuğundan alınan veriler sizin için çok şey anlatabilir. Amazon web sitesinde arama çubuğuna bir ürün adı yazmaya başladığınızda, sistem otomatik olarak öneriler sunar ve ürün adını tamamlar. Bunlar, anahtar kelimenizle ilgili en yaygın sorgulardır. Ayrıca, öneriler popülerliğe göre sıralanır; en çok kullanılanlar en üstte, en az kullanılanlar ise en altta yer alır. Diyelim ki elektrikli kutu açacakları satmayı planlıyorsunuz. Bu durumda, “kutu açacağı” ifadesini tam olarak gireriz ve sonuçlara bakarız: Sistem bu sorguyu yalnızca tek bir kategoriye yönlendirir – Ev ve Mutfak, ve bize ipuçları verir: elektrikli, manuel ve popüler markalar. Ürününüz elektrikli bir açacak olduğuna göre, kritik talebi belirtiyoruz: Sistem, paslanmaz çelik, mutfak dolabı için, bıçak bileme özelliği, renkler (beyaz, kırmızı, siyah, mavi) vb. Bu prensip ile alıcınızın ne aradığını görebilirsiniz. Bu ifadeleri yazın, analiz edin ve listeleyin.

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 22

Rakiplerinizin listelerinde yararlı anahtar kelimeleri bulmak için tereddüt etmeyin. Amazon arama sonuçlarında diğer satıcıların benzer ürünleri nasıl tanıttığını kontrol edin. Bu yöntemin mantığı basittir: bir anahtar sorgu girin, en çok satanları seçin, başlıklarını, açıklamalarını ve madde işaretlerini inceleyin. Ardından, en sık kullandıkları anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini not edin. Ücretsiz hizmetler genellikle iyi sonuçlar verir ve genellikle Amazon’da satışa başlamak için yeterlidir. Ancak listeleme performansınızı maksimize etmek ve rakiplerinizden bir adım önde olmak istiyorsanız, ücretli hizmetlere başvurabilirsiniz. İzleme prensibi, rakiplerin anahtar kelimelerini ASIN numaralarına göre analiz etmektir.

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 23

Satıcılar Amazon Anahtar Kelimelerini Nasıl Optimize Edebilir?

1. Adım: Arka uç anahtar kelimelerini optimize edin.

Her zaman öncelikle arka uç anahtar kelime alanına (“arama terimleri” veya “genel anahtar kelimeler”)  alanınızı optimize etmelisiniz. Bu, metninizin daha rahat okunabilir olmasını sağlar. 249 bayta kadar (noktalama işaretleri ve boşluklar dahil) genel anahtar kelime eklemeyi düşünebilirsiniz. Amazon satıcıları için boşluk, Amazon’da ise virgül/noktalı virgül, arka uç anahtar kelimelerini ayırmak için kullanılır. Genel anahtar kelime kurallarını göz ardı etmeyin.

2. Adım: Kalan anahtar kelimeleri ürün içeriğinize ekleyin

Kullanıcı deneyimi ve okunabilirlik, anahtar kelimeler eklerken göz önünde bulundurmanız gereken kritik noktalardır. Tüm anahtar kelimelerin arka uçta olmasına gerek yoktur. Başlık, ürün açıklaması veya maddeli ifadelere önemli anahtar kelimeleri dâhil etmekten çekinmeyin. Anahtar kelimelerin farklı yerlerde tekrarlanması, platformun SEO stratejisi bakımından sıralamanızı etkilemez.

3. Adım: Ek ürün ve anahtar kelime alanları girin.

Ek anahtar kelime ve ürün alanları, platformun sayfa gezinme ve arama filtreleri aracılığıyla ürünlerin aranabilirliği ve görünürlüğünü iyileştirir. Dolayısıyla, bu alanları olabildiğince tam ve doğru bir şekilde doldurmalısınız.

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 24

Amazon’da Arka Uç Anahtar Kelimeleri Nasıl Eklenir?

1. Adım: AMZ Seller Central hesabınıza giriş yapın. 2. Adım: “Envanter Sekmesi” menüsünün altında “Envanter Yönetimi” bölümünü bulun ve onu açın. 3. Adım: Listelenen ürünlerinizin bir listesini göreceksiniz. Düzenlemek için “Düzenle” düğmesine basın. 4. Adım: Anahtar Kelimeler seçeneğini seçin. Eğer bir platin satıcıysanız, beş ayrı bölüm ve Platin Anahtar Kelimeleri göreceksiniz.

Arama Terimleri: Mümkün olan her türlü arama ifadesini burada belirtmelisiniz. Müşterilerinizin arama sırasında kullanabileceği tüm alternatifleri araştırın. Ürünün özelliklerine ve size özgü yönlerine dikkat çekin.

Hedef Kitle: Müşteri tabanınızı düşünün ve AMZ algoritmasına kimin ürününüzden en çok faydalanacağını gösterin. Derinlemesine düşünüp aşağıdaki soruları yanıtlayın:

  • Ürünleriniz kimler için yaratılıyor?
  • Ürünlerinizin son kullanıcıları kimlerdir?

Hedef kitleyi ne belirleyebilir:

  • Cinsiyet
  • Gelir
  • Meslek
  • Konum
Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 25

Konu Öğenizin görsel görünümünü tanımlayın. Burada detaylı bilgileri doldurmalı ve ürünlerinize özel görsel özelliklerini eklemelisiniz. Yazı cephaneliğinizdeki 250 karakterin tümünden yararlanın. Amaçlanan anahtar kelimeler AMZ, alanın öğenin işlevsel avantajlarını kontrol etmesini gerektirir. Öğenize en uygun koşullar, durumlar ve faaliyetler nelerdir? Örneğin yüz losyonunun kullanım amacı güzellik ve cilt bakımı olacaktır. Diğer nitelikler Bazı malların belirli kullanımları veya nitelikleri vardır. Bu nedenle, AMZ sizden öğe hakkında ek bilgi ister. Bunu belirtin ve değerli olası satışlar elde etme olasılığınızı artırın.  Örneğin, akıllı telefonlar, uzun süreli mobil oturumlara yol açacak yüksek kaliteli bir pile sahip olabilir. “Platin Anahtar Sözcükler-Platinum Keywords” bu seçenek yalnızca platin satıcılar içindir. Bu çözüm, platin satıcılarının müşteri deneyimlerini artırmaları için tasarlanmıştır. Onlardan biri değilseniz, bu alanı kolayca göz ardı edebilirsiniz. Ancak, doldurursanız içerik zarar görmez. Aşağıda Platin Anahtar Kelimeler hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 26

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yukarıda belirtilen ipuçlarını takip eden satıcılar, alışveriş yapanların ürünlerini kolayca bulabildiklerini göreceklerdir. Böylece Amazon SEO hedefine daha verimli bir şekilde ulaşabilirler. Amazon sisteminden tam olarak yararlanmak için büyük bir sanat değil, yalnızca belirli “oyunun kurallarına” uymak gerekir. Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Arama terimleriyle ilgili en popüler sorulardan bazılarını ele alalım, örneğin, ‘ Amazon’daki Platin anahtar kelimeler nelerdir ?’

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 27

Nasıl Amazon Platin Satıcısı olunur?

Peki, Amazon’da bir Platin satıcı nedir? Bir AMZ Platin Satıcısı, bir satıcının platformdaki en yüksek rütbesiydi. Ayrıca bazı harika avantajlar sağladı. Bu statüye sahip olmanın avantajlarından biri, gelişmiş ürün listeleme görünürlüğüydü. Platinum satıcılar, sınırlı AMZ kategorilerinde de mal satabilir ve bu da onlara bazı müşterilere özel erişim sağlar. Bu tür kategoriler, en kaliteli ürünler için ayrılmıştır. Satıcılar, Platin Satıcı statüsünü yalnızca platformdan davet alarak veya hâlihazırda Profesyonel Satıcılarsa destek ekibine başvurarak kazanabilirler. 

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 28

Seller Central’ınızda Amazon Platinum Anahtar Kelimeleri var mı?

Amazon Platinum anahtar sözcükleri, satıcıların müşterilerine en çok tanıtmak istedikleri ürünlerin görünürlüğünü artırmak için vitrinlerini geliştirmelerine olanak sağladı. Ek olarak, anahtar kelimeler satıcıların, öğelerinin Web mağazalarında veya Amazon.com’daki normal ürün sayfalarında gezinmesini kolaylaştıran ürün “ağaçları” oluşturmasına yardımcı oldu Amazon Store özelliğinin kullanıma sunulmasıyla birlikte, pazar yerinin Platinum anahtar kelimeleri tutmasına gerek kalmadı. Amazon, işletmeleri platformda kalmaya teşvik etmek için özelleştirmeyi en çok satanlarla sınırladı. Platin anahtar kelimeler kutusu tüm satıcılar tarafından kullanılabilir, ancak yalnızca öğelerin Platin satıcılar için nasıl göründüğünü etkiler.

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 29

Amazon Platin Anahtar Kelime örnekleri: Amazon’da kaç Platin Anahtar Kelimeye sahip olabilirsiniz?

Amazon Webstore seçeneği aktif olduğunda, satıcılar mallarını kategorize etmek ve ürün listelemelerinde daha iyi bir görsel tasarım oluşturmak için Platinum anahtar kelimeleri kullandılar. Platin satıcı olmak, müşterinin mağazası için daha etkili ve keyifli olmak anlamına geliyordu. Satıcılar ayrıca belirli ürün kategorileri içindeki alt kategorileri izole etmek zorunda kaldı. Mesela Latin dans ayakkabıları satıyorlar, diyelim. Burada bir Amazon Platinum kategorisi tenis ayakkabılarıydı (SEO amaçları için “ebeveyn” kategorisine benzer).  Bir Amazon Platinum alt kategorisi (veya AMZ SEO için “alt” kategorisi) siyah Latin dans ayakkabıları olurdu. Satıcılar web sitesi yapılarını başka bir düzeye taşımak isterse, siyah beyaz Latin dans ayakkabıları daha da derin bir “alt kategori” olabilir.

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri(Keywords): Satıcıların 2023'te Bilmesi Gereken Her Şey 30

Amazon’da Platin Anahtar Kelimeler nasıl girilir?

Amazon Platinum Keywords yuvalarına Seller Central hesabınızdan erişmeye devam edebilirsiniz. Ancak bu tür anahtar kelimelerin Platin statüsüne sahip olmayan satıcılar için hiçbir değeri yoktur. Aynı zamanda, Amazon SEO’da sır olarak kalan pek çok şey var, bu nedenle iyi bir önlem almak için boşlukları doldurmaktan çekinmeyin.

  1. Amazon.com’da Seller Central hesabınızda oturum açın. 
  2. “Envanter-Inventory” çubuğunu bulun ve “Envanteri Yönet-Manage Inventory”e tıklayın.
  3. Belirli ürün listelemenize Platin Anahtar Kelimeler eklemek için “Listeyi Düzenle-Edit Listing” ile devam edin. 
  4. “Anahtar kelimeler-Keywords” öğesine gidin. Mevcut Platin Anahtar Kelimelerin bulunduğu alanı görecek veya ürün sayfalarınıza yenilerini ekleyeceksiniz. 

Arayüz anahtar kelimeleri(backend keywords) AMZ SEO’yu etkiler mi?

Arayüz arama terimleri, yalnızca Amazon satıcılarının ayrıcalıklı olduğu gizli arama sözcükleridir. Alışveriş yapanlar bu tür anahtar kelimeleri göremese de, platformun algoritmasına belirli bir anahtar kelimenin ürün listelemenizle alakalı olduğunu söyleme yöntemi olarak hizmet ederler. Amazon kullanıcılarının ürün sayfalarına ekleyemedikleri anahtar kelimeleri hedeflemelerinin bir yoludur. Ayrıca, bu tür arama terimleri, platformun ürünlerle alakalı tüm anahtar kelimeleri indekslemesini sağlarken satıcıların listeleri için ilgi çekici ve anlaşılır metinler oluşturmasına olanak tanır. Bu nedenle, arka uç arama terimleri, görünürlüğü artırmak ve satışları artırmak için kritik öneme sahiptir. 

Amazon Platin Anahtar Kelimeleri: Son Düşünceler

Platin anahtar kelimeler, Platin Satıcılar için Web Mağazalarında ve Amazon.com sayfalarında benzersiz bir müşteri deneyimi oluşturmak için güçlü bir yöntemdir. Piyasadaki yeni satıcılar arasındaki yüksek rekabet nedeniyle, böyle bir seçeneğin yolunu tuttu. Sonuç olarak, Web Mağazaları durdurulmadan önce solmaya başladı. Alternatif olarak, birçok satıcı artık ürün listeleme sayfalarını geniş bir kitle tabanını kapsayacak şekilde anahtar kelimelerle mümkün olduğunca doğru bir şekilde doldurmak için Amazon.com SEO’ya çok çaba harcıyor. Platform dâhili olarak, arama terimlerinin ve ilgili anahtar kelimelerin sıklığına dayalı bir sıralama algoritması kullanır. Bu nedenle, anahtar kelimelerini optimize etmeye yeterince dikkat etmeyen perakendeciler müşteri ve kâr kaybedebilir.  


2017 yılından beri Amazon sorunlarınıza çözüm üretiyoruz.

Bize Ulaşın +90 545 105 10 06

Hakkımızda

© [2023] Özdoğan Danışmanlık, Atakan Özdoğan. Her hakkı saklıdır

%15 İndirim fırsatı kazan

İlk randevunuzu %15 indirim kuponu ile oluşturun. Hemen randevunuzu alın, geleceğinizi şekillendirin.