Amazon FBA Nedir?

 Amazon FBA, Amazon’un üçüncü taraf satıcılara sunduğu bir hizmettir. Bu hizmet, satıcıların ürünlerini Amazon’un geniş depo ağına göndererek, Amazon’un bu ürünleri depolamasına, paketlemesine ve müşterilere göndermesine olanak sağlar. Peki, bu hizmetin sağladığı bu avantajları ve “Amazon deposuna ürün gönderme” sürecini nasıl gerçekleştireceğinizi biliyor musunuz? Ayrıca bu hizmeti kullanırken karşılaşabileceğiniz Amazon FBA ücretleri önemlidir.

 1. Amazon Lojistik Sipariş Karşılama Ücretleri (Giyim Dışı)
 2. Giyim Ürünleri İçin Amazon Deposuna Ürün Gönderme Ücretleri
 3. Tehlikeli Olmayan Ürünler İçin Büyük Boy Ürün Ücreti
 4. Tehlikeli Maddeler İçin Yerine Getirme Ücreti
 5. Amazon FBA Küçük ve Hafif Sipariş Karşılama Ücretleri
 6. Amazon Lojistik Kaldırma veya İmha Ücretleri
 7. Çok Kanallı Gönderim Ücretleri – Amazon Dışı Ürünler
 8. Amazon FBA Aylık Depolama Ücretleri
 9. Aylık Depolama Ücretleri İçin Ek Ücret
 10. Amazon Lojistik Eski Envanter Ek Ücreti

Amazon FBA Nasıl Yapılır?

Öncelikle, bir Amazon satıcısı olarak, “Amazon FBA nedir?” ve “Amazon FBA nasıl yapılır?” sorularını anlamak önemlidir. Amazon FBA (Fulfillment by Amazon), satıcıların ürünlerini Amazon’un depolarına göndermelerine ve sonrasında Amazon’un ürünlerin tüm kargo sürecini yönetmesine olanak sağlar. Bu süreç, satıcıların “Türkiye’den Amazon deposuna ürün göndermek”ten başlayarak, Amazon’un Amerika, Avrupa, Almanya veya Kanada gibi farklı lokasyonlardaki depolarında ürünlerin depolanması, paketlenmesi ve son tüketiciye gönderilmesi süreçlerini kapsar. Amazon depolarına ürün göndermek için deponun bulunduğu ülkede ikamet ya da ürünlerin ikamet edilen ülkeden gönderimi gibi şartları yoktur. Herhangi bir ülkeden herhamgi bir Amazon deposuna ürün gönderebilirsiniz.

Amazon FBA Nedir? 11

Amazon FBA deposuna nasıl ürün gönderilir?” sorusuna gelince, bu süreç genellikle Amazon satıcı hesabınızdaki FBA menüsü üzerinden gerçekleştirilir. Öncelikle, Amazon FBA menüsünde bir gönderim planı oluşturmalısınız. Bu plan, göndermek istediğiniz ürünlerin listesini ve bu ürünlerin Amazon’un hangi deposuna gönderileceğini belirler. Ardından, bu planı onayladıktan sonra, Amazon tarafından sağlanan özel etiketleri ürünlerinize yapıştırarak, “Amazon’un deposuna ürün gönderme” sürecini başlatabilirsiniz.

“Amazon deposuna ürün gönderme ücreti” veya “Amazon Amerika deposuna ürün gönderme ücreti” gibi maliyetler, Amazon FBA ücretlerine tabi olacaktır. Amazon FBA ücretleri; ürünlerin boyutu, ağırlığı ve kategorisi gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Amazon FBA ücretleri konusunda detaylı bilgiye sahip olmak, “Amazon FBA kâr hesaplama” sürecini daha doğru ve etkili bir şekilde yapmanıza yardımcı olabilir. Amazon FBA deposuna nasıl ürün gönderilir, konusunda birçok kaynak ve eğitim mevcuttur.

Amazon FBA Nedir? 12

Amazon Deposu Nerede?

Ayrıca “Amazon FBA depo adresi” veya “Amazon deposu nerede” gibi sorular da önemlidir. Amazon, dünya genelinde çok sayıda depoya sahip olup, hangi depoya ürün göndermeniz gerektiği genellikle gönderim planınıza ve satış miktarına bağlıdır. Amazon FBA, Amazon’un depolarını kullanarak satış yapmanın benzersiz bir yoludur. Ürünlerinizi Amazon’un geniş depolama ve dağıtım ağına “Amazon deposuna ürün gönderme” ile entegre edersiniz. Türkiye’den Amazon deposuna ürün göndermek bile mümkündür. Ancak, bu sürecin maliyeti, yani “Amazon deposuna ürün gönderme ücreti”, ürünün

boyutu, ağırlığı ve kategorisine bağlı olarak değişir. Yazının devamında Amazon deposua ürün gönderme ücretleri detaylı bir şekilde tabloda gösteriliyor.

Farklı bölgelerden, örneğin “Amazon Amerika deposuna ürün göndermek” veya “Amazon Avrupa deposuna ürün göndermek” gibi seçenekler de mümkündür. Bu durumda, Türkiye’den Amazon Amerika deposuna ürün göndermek veya Amazon Almanya deposuna ürün gönderme gibi spesifik seçeneklerin de olduğunu unutmayın. Bu bağlamda, belki de Amazon Türkiye deposuna ürün göndermek veya Amazon Kanada deposuna ürün gönderme gibi daha spesifik bir süreç araştırıyorsunuz. İlgili ülkeye bağlı olarak, Amazon Amerika deposuna ürün gönderme ücreti veya diğer ülkelerin depolarına gönderim ücretleri değişebilir. Özellikle “Amazon depoya ürün gönderme” sürecinde hangi depoyu seçtiğiniz önemlidir ve “Amazon deposu nerede” bilgisini bilmekte fayda vardır. Amazon’un dünyanın birçok bölgesinde deposu vardır. Depo seçimi ticaret yapılmak istenen ülkede ve hedef pazara yakın yerde yapılmalıdır. Amazon FBA, ya da Amazon tarafından depolama ve kargo, e-ticaret işinizin lojistik ihtiyaçlarını Amazon’un üstlenmesi anlamına gelir. Ayrıca, Amazon FBA Amerika,

Amazon FBA Avrupa gibi belirli bölgeler hakkında da bilgi alsahibi olmanız ticaret yapacağınız ülke belirlemede etkili rol alabilir. Özellikle Amazon FBA açılımı, Amazon FBA aylık kazanç, Amazon FBA Amerika vergi, Amazon FBA avantajları, Amazon FBA ara depo ve Amazon FBA aylık ücret gibi detaylar Amazon FBA iş modelini daha iyi anlamanızı sağlar. Bu nedenle, bir Amazon FBA eğitimi almayı düşünmek isteyebilirsiniz.

Amazon FBA Nedir? 13

Amazon FBA ile iş yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle “Amazon FBA nedir” ve “Amazon FBA nasıl yapılır” gibi konulara hakim olmanız önemlidir. Amazon FBA, Fulfillment by Amazon’ın kısaltmasıdır ve bu hizmet, satıcıların Amazon’un depolarını kullanarak ürünlerini saklamalarını ve sevk etmelerini sağlar.

Amazon FBA kullanarak, satıcılar “Amazon deposuna ürün gönderme” sürecini Amazon’a devrederler. Bu, satıcıların depolama ve sevkiyat süreçleri konusunda endişelenmeden dünya genelinde satış yapabilmelerini sağlar. Ürünlerinizi “Amazon Amerika deposuna ürün göndermek”, “Amazon Avrupa deposuna ürün göndermek” veya “Amazon Türkiye deposuna ürün göndermek” gibi farklı Amazon depolarına gönderme seçenekleri, ürünlerinizi Amazon’un geniş müşteri tabanına sunabilmeniz anlamına gelir.

Amazon FBA depo adresi”ni kullanarak envanterinizi Amazon’un depolarına gönderebilirsiniz. Ancak, Amazon’un yerine getirme merkezlerinde ürünlerinizi saklamak için “Amazon FBA ücretleri” ödemeniz gerekmektedir. Örneğin, 1 Şubat 2023’ten itibaren standart boyutlu ürünler için aylık depolama ücreti $0.04 arttı. Büyük boyutlu ürünler için bu ücret $0.03 oldu.

Ekim’den Aralık’a kadar olan dönemde, büyük boyutlu ürünler için depolama ücretleri metreküp başına $0.20 artacak. Bu değişiklikler, envanterinizi “Amazon FBA deposuna nasıl ürün gönderilir” konusunda daha fazla bilgi edinirken dikkate almanız gereken faktörlerdir.

“Amazon FBA kâr hesaplama” sürecinde, bu depolama ücretlerini ve Amazon’un diğer hizmet ücretlerini dikkate almanız önemlidir. Ayrıca, “Amazon FBA aylık kazanç” hesaplamanızı yaparken, envanterinizi düzenli olarak yönetmeniz ve “Amazon FBA aylık ücret” konusunda bilgili olmanız gerekmektedir.

Sonuç olarak, “Amazon FBA” kullanmanın birçok avantajı vardır, ancak “Amazon FBA eğitimi” almak ve süreçlerini ve ücretlerini tamamen anlamak, satış sürecinizde büyük bir fark yaratabilir.

Amazon FBA ücretleri, aşağıda ürün cinslerine ve boyutuna göre verilmiştir.

Amazon FBA Nedir? 14

Amazon Lojistik
Sipariş Karşılama Ücretleri (Giyim Dışı)

Amazon FBAücretleri paket, müşteriye gönderim, ödeme ve iadelerin tümünü kapsamaktadır. Amazon FBA satışı yapmak isteyen ya da yapan kişilerin maliyet ve kâr hesaplama sürecinde mutlaka lojistik süreçleri hesaplaması gerekmektedir. Amazon FBA ücretleri 2023 Ocak döneminde güncellenmiştir. Aşağıda Amazon deposuna ürün gönderme ücretleri, giyim dışı olmak üzere verilmiştir. Tablolarda kullanılan ölçü birimlerinin Türkiye karşılığı şöyledir:

1 Oz = 29.57 ml’ ye denk gelmektedir.

1 lb = 0,4535924 grama denk gelir.

Standart Ağırlık Ürün Gönderme Ücretleri

Boyut Katmanı ve Nakliye AğırlığıBirim Başına Yerine Getirme Ücreti
Küçük standart
4 oz veya daha az
3,22 dolar
Küçük standart
4+ ila 8 oz
3,40 dolar
Küçük standart
8+ ila 12 oz
3,58 dolar
Küçük standart
12+ – 16 oz
3,77 dolar
Büyük standart
4 oz veya daha az
3,86 dolar
Büyük standart
4+ ila 8 oz
4,08 dolar
Büyük standart
8+ ila 12 oz
4,24 dolar
Büyük standart
12+ ila 16 oz
4,75 dolar
Büyük standart
1+ ila 1,5 lb
5,40 dolar
Büyük standart
1,5+ ila 2 lb
5,69 dolar
Büyük standart
2+ ila 2,5 lb
6,10 dolar
Büyük standart
2,5+ ila 3 lb
6,39 dolar
Büyük standart
3+ lb ila 20 lb
İlk 3 lb’nin üzerinde 7,17 ABD doları + 0,16 ABD doları/
yarım libre

Büyük Boy Ürün Gönderme Ücretleri

Boyut Katmanı ve Nakliye AğırlığıMaksimum BoyutBirim Başına Yerine Getirme Ücreti
Küçük büyük boy
70 lb veya daha az
60”x30”9,73 $ + ilk lb üzerinde 0,42 $/lb
Orta büyük boy
150 lb veya daha az
108” (en uzun kenar)19,05 $ + ilk lb üzerinde 0,42$/lb
Büyük boy
150 lb veya daha az
108” (en uzun kenar)89,98 $ + ilk 90 lb üzerinde 0,83 $/lb
150 lb’nin üzerinde özel büyük boy> 108” (en uzun kenar)158,49 USD + ilk 90 lb üzerinde 0,83 USD/libre

Giyim Ürünleri İçin
Amazon Deposuna Ürün Gönderme Ücretleri

17 Ocak 2023 itibari ile giyim ürünleri için ABD FBA ücretleri yürürlüğe girdi. 0,75 pound’dan daha ağır ve büyük olan standart ürünler için, özel büyük beden hariç, nakliye ağırlığı hangisi daha büyükse ona göre hesaplanacaktır; birim ağırlık veya boyutsal ağırlık. 16 Şubat 2023’ten itibaren, özel büyük beden hariç tüm büyük standart boyutlu ve büyük boyutlu birimler için nakliye ağırlığını hesaplamak için boyutsal ağırlık veya birim ağırlık (hangisi daha büyükse) kullanılacaktır.

Boyut Katmanı ve Nakliye AğırlığıBirim Başına Yerine Getirme Ücreti
Küçük standart
4 oz veya daha az
3,22 dolar
Küçük standart
4+ ila 8 oz
3,40 dolar
Küçük standart
8+ ila 12 oz
3,58 dolar
Küçük standart
12+ – 16 oz
3,77 dolar
Büyük standart
4 oz veya daha az
3,86 dolar
Büyük standart
4+ ila 8 oz
4,08 dolar
Büyük standart
8+ ila 12 oz
4,24 dolar
Büyük standart
12+ ila 16 oz
4,75 dolar
Büyük standart
1+ ila 1,5 lb
5,40 dolar
Büyük standart
1,5+ ila 2 lb
5,69 dolar
Büyük standart
2+ ila 2,5 lb
6,10 dolar
Büyük standart
2,5+ ila 3 lb
6,39 dolar
Büyük standart
3+ lb ila 20 lb
İlk 3 lb’nin üzerinde 7,17 ABD doları + 0,16 ABD doları/
yarım libre

Tehlikeli Olmayan Ürünler İçin Büyük Boy Ürün Ücreti

Boyut katmanı ve Nakliye ağırlığıMaksimum boyutBirim başına yerine getirme ücreti
Küçük büyük boy
70 lb veya daha az
60”x30”9,73 $ + ilk lb üzerinde 0,42 $/lb
Orta büyük boy
150 lb veya daha az
108” (en uzun kenar)19,05 $ + ilk lb üzerinde 0,42 $/lb
Büyük boy
150 lb veya daha az
108” (en uzun kenar)89,98 $ + ilk 90 lb üzerinde 0,83 $/lb
150 lb’nin üzerinde özel büyük boy> 108” (en uzun kenar)158,49 USD + ilk 90 lb üzerinde 0,83 USD/libre

Tehlikeli Maddeler İçin Yerine Getirme Ücreti

17 Ocak’ta tehlikeli mallar için 2023 ABD Amazon Lojistik ücretleri yürürlüğe girdi. Amazon Lojistik’in tehlikeli mallar (tehlikeli maddeler veya tehlikeli madde olarak da bilinirler) için farklı yerine getirme ücretleri vardır çünkü bunların özel olarak işlenmesi ve depolanması gerekir.

Tehlikeli maddeler arasında; yanıcı gazlar, yanıcı olmayan ve toksik olmayan gazlar, yanıcı sıvılar, yanıcı katılar, oksitleyiciler, organik peroksitler, zehirli maddeler, aşındırıcı maddeler, çeşitli tehlikeli maddeler yer alır.

Amazon Lojistik programı ile satılamayan tehlikeli ürünler arasında; patlayıcı maddeler, toksik gaz, kendiliğinden yanmaya yatkın maddeler, ıslakken tehlikeli olan maddeler, bulaşıcı maddeler, radyoaktif malzeme yer alır.

Boyut Katmanı ve Nakliye AğırlığıBirim Başına Yerine Getirme Ücreti
Küçük standart
4 oz veya daha az
4,11 dolar
Küçük standart
4+ ila 8 oz
4,48 dolar
Küçük standart
8+ ila 12 oz
4,64 dolar
Küçük standart
12+ – 16 oz
4,37 dolar
Büyük standart
4 oz veya daha az
4,64 dolar
Büyük standart
4+ ila 8 oz
4,89 dolar
Büyük standart
8+ ila 12 oz
5,03 dolar
Büyük standart
12+ ila 16 oz
5,34 dolar
Büyük standart
1+ ila 1,5 lb
6,00 dolar
Büyük standart
1,5+ ila 2 lb
6,29 dolar
Büyük standart
2+ ila 2,5 lb
6,56 dolar
Büyük standart
2,5+ ila 3 lb
6,85 dolar
Büyük standart
3+ lb ila 20 lb
İlk 3 lb’nin üzerinde 7,63 ABD doları + 0,16 ABD doları/
yarım libre

Tehlikeli Ürünler İçin Büyük Boy Ürün Ücreti

Boyut Katmanı ve Nakliye AğırlığıMaksimum BoyutBirim Başına Yerine Getirme Ücreti
Küçük büyük boy
70 lb veya daha az
60”x30”10,48 $ + ilk lb üzerinde 0,42 $/lb
Orta büyük boy
150 lb veya daha az
108” (en uzun kenar)19,92 $ + ilk lb üzerinde 0,42 $/lb
Büyük boy
150 lb veya daha az
108” (en uzun kenar)101,91 $ + ilk 90 lb üzerinde 0,83 $/lb
150 lb’nin üzerinde özel büyük boy> 108” (en uzun kenar)179,28 USD + ilk 90 lb üzerinde 0,83 USD/libre

Amazon FBA Küçük ve Hafif Sipariş Karşılama Ücretleri

Amazon’un FBA Small & Light programı, ağırlık, boyut ve fiyat gibi belirli gereksinimleri karşılayan ürünler için sipariş karşılama maliyetlerini azaltıyor. Satıcıların müşterilere hafif ve küçük ürünleri uygun fiyatlarla sunmalarına yardımcı oluyor. Küçük ve hafif FBA ile Prime müşterileri için ücretsiz gönderim, Azaltılmış Yerine Getirme maliyeti, Anında müşteri güveni imkânlarına sahip olabiliriniz.

17 Ocak 2023’ten itibaren aşağıdaki Amazon Lojistik Küçük ve Hafif program ücreti geçerli oluyor.

Boyut Katmanı ve Nakliye AğırlığıBoyutlarKarşılama Ücreti
FBA Small & Light küçük standart 4 oz veya daha az15 x 12 x 0,75 inç veya daha az2,47 dolar
FBA Small & Light küçük standart 4+ – 8 oz15 x 12 x 0,75 inç veya daha az2,54 dolar
FBA Small & Light küçük standart 8+ – 12 oz15 x 12 x 0,75 inç veya daha az2,61 dolar
FBA Small & Light küçük standart 12+ ila 16 oz15 x 12 x 0,75 inç veya daha az3,15 dolar
FBA Küçük ve Hafif büyük standart 4 oz veya daha az18 x 14 x 8 inç veya daha az2,66 dolar
FBA Küçük ve Hafif büyük standart 4+ ila 8 oz18 x 14 x 8 inç veya daha az2,77 dolar
FBA Küçük ve Hafif büyük standart 8+ ila 12 oz18 x 14 x 8 inç veya daha az2,94 dolar
FBA Küçük ve Hafif büyük standart 12+ ila 16 oz18 x 14 x 8 inç veya daha az3,77 dolar
FBA Küçük ve Hafif büyük standart 6+ oz – 1,5 lb18 x 14 x 8 inç veya daha az4,42 dolar
FBA Küçük ve Hafif büyük standart 1,5+ ila 2 lb18 x 14 x 8 inç veya daha az4,68 dolar
FBA Küçük ve Hafif büyük standart 2+ ila 2,5 lb18 x 14 x 8 inç veya daha az5,19 dolar
Amazon Lojistik Küçük ve Hafif büyük standart 0,5+ ila 3 lb18 x 14 x 8 inç veya daha az5,40 dolar

Amazon Lojistik Kaldırma veya İmha Ücretleri

Bir satıcı, Amazon FBA aracılığıyla bir kaldırma veya imha etme siparişi verdiğinde, ilgili kaldırma ve imha ücretleri; sipariş verilme tarihine göre hesaplanır. Bu ücretler, ürünler Amazon lojistik merkezlerinden gönderildiğinde üzerinde anlaşılan oran üzerinden alınır. Amazon’un Ocak 2023 düzenlenmesine göre kaldırma ve imha emri ücretleri aşağıdaki gibidir:

Normal boyut

Kargo AğırlığıBirim Başına Kaldırma veya İmha Ücreti
0 ila 0,5 lb0,97 dolar
0,5+ ila 1,0 lb1,46 dolar
1,0+ ila 2,0 lb2,20 dolar
2 lb’den fazla2,83 $ + 1,06 $/ lb üzeri 2 lb

Büyük Boy ve Özel Taşıma Öğeleri

Kargo AğırlığıBirim Başına Kaldırma veya İmha Ücreti
0 ila 1,0 lb3,12 dolar
1,0+ ila 2,0 lb4,07 dolar
2,0+ ila 4,0 lb5,56 dolar
4,0+ ila 10,0 lb9,43 dolar
10,0 lb’den fazla13,05 USD + 1,06 USD/lb, 10 lb’nin üzerinde

Özel işlem öğeleri arasında ayakkabılar, saatler, giysiler, mücevherler ve tehlikeli mallar bulunur.

Çok Kanallı Gönderim Ücretleri – Amazon Dışı Ürünler

Amazon FBA’yı Amazon dışındaki online kanallardan satılan ürünler için kullanabilirsiniz. Örneğin, ürününüze özel bir web siteniz varsa, siparişleri kendi başınıza yapma endişesi olmadan yerine getirmek için Amazon FBA’yı kullanabilirsiniz. Amazon, bunu “Çok Kanallı Yerine Getirme veya MCF” olarak adlandırır. MCF için Amazon FBA ücretlerinin oldukça yüksek olduğunu akılda tutmak önemlidir.

Amazon, sitenizde öne çıkan ürünler için çeşitli nakliye seçenekleri sağlayabileceğinizin farkındadır. Bunu göz önünde bulundurarak Amazon Lojistik, Standart (3-5 gün), Hızlandırılmış (2 gün) ve Öncelikli (Sonraki gün kargo) dâhil olmak üzere bir dizi kargo seçeneği için kendi MCF ücretlerini oluşturmuştur. Fiyatlar aşağıda belirtilmiştir.

Standart 3-5 İş Günü Nakliye

MCF karşılama ücretlerinin 19 Ocak 2023’ten sonra değiştiğini unutmayın. Ayrıntıları burada bulabilirsiniz.

Boyut Katmanı1  Adet Sipariş2 Adet Sipariş3 Adet Sipariş4 Adet Sipariş
Küçük Standart
6 oz veya daha az
7,15 dolar4,92 dolar4,19 dolar3,72 dolar
Küçük Standart
6 ila 12 oz
7,80 dolar5,49 dolar4,72 dolar4,23 dolar
Küçük Standart
12 ila 16 oz
8,25 dolar5,70 dolar4,88 dolar4,38 dolar
Büyük Standart
6 oz veya daha az
7,35 dolar5,05 dolar4,49 dolar4,08 dolar
Büyük Standart
6 ila 12 oz
8,20 dolar5,80 dolar4,90 dolar4,50 dolar
Büyük Standart
12 ila 16 oz
8,50 dolar6,05 dolar5,15 dolar4,70 dolar
Büyük Standart
1 – 2 lb
9,50 dolar6,65 dolar5,88 dolar4,75 dolar
2 lb’nin Üzerinde Büyük Standart9,50 ABD Doları + 0,62 ABD Doları/lb6,65 ABD Doları + 0,55 ABD Doları/lb5,88 ABD Doları + 0,55 ABD Doları/lb4,75 $ + 0,55/lb
Küçük boy
2 ila 30 lb
16,00$ + 0,62$/lb11,79 ABD Doları + 0,55 ABD Doları/lb10,18 ABD Doları + 0,55 ABD Doları/lb8,62 $ + 0,55$/lb

Büyük Beden Kargo Ücreti

Boyut KatmanıBirim Siparişleri
30 lb’nin üzerinde küçük boy32,88 $ + 0,62 $/lb
Orta büyük boy
İlk 2 lb’nin üzerinde
25,25 ABD Doları + 0,62 ABD Doları/lb
İlk 90 lb’nin üzerinde büyük boy118,80 ABD Doları + 1,16 ABD Doları/lb
İlk 90 lb’nin üzerinde özel büyük beden189,19$ + 1,21$/lb

Hızlandırılmış 2 İş Günü Kargo

Boyut Katmanı1  Adet Sipariş2 Adet Sipariş3 Adet Sipariş4 Adet Sipariş
Küçük Standart
6 oz veya daha az
9,37 dolar5,62 dolar4,40 dolar3,80 dolar
Küçük Standart
6 ila 12 oz
9,66 dolar6,14 dolar5,00 dolar4,50 dolar
Küçük Standart
12 ila 16 oz
11,50 dolar6,67 dolar5,61 dolar4,70 dolar
Büyük Standart
6 oz veya daha az
9,53 dolar5,62 dolar4,57 dolar4,15 dolar
Büyük Standart
6 ila 12 oz
10,35 dolar6,14 dolar5,12 dolar4,80 dolar
Büyük Standart
12 ila 16 oz
11,50 dolar6,67 dolar5,61 dolar4,95 dolar
Büyük Standart
1 – 2 lb
12,00 dolar7,10 dolar5,90 dolar5,44 dolar
2 lb’nin Üzerinde Büyük Standart12,00 ABD Doları + 0,62 ABD Doları/lb7,10 ABD Doları + 0,62 ABD Doları/lb5,90 ABD Doları + 0,62 ABD Doları/lb5,44 ABD Doları + 0,62 ABD Doları/lb
Küçük boy
2 ila 30 lb
17,66 ABD Doları + 0,62 ABD Doları/lb12,83 ABD Doları + 0,62 ABD Doları/lb12,10 ABD Doları + 0,62 ABD Doları/lb11,75 ABD Doları + 0,62 ABD Doları/lb

Büyük Beden Ürünler

Boyut KatmanıBirim Siparişleri
30 lb’nin üzerinde küçük boy35,45 ABD Doları + 0,62 ABD Doları/lb
Orta büyük boy
İlk 2 lb’nin üzerinde
30,06 ABD Doları + 0,62 ABD Doları/lb
İlk 90 lb’nin üzerinde büyük boy135,19$ + 1,25$/lb
İlk 90 lb’nin üzerinde özel büyük beden225,17$ + 1,32$/lb

Öncelikli 1 Günlük Gönderim

Boyut Katmanı1 Adet Sipariş2 Adet Sipariş3 Adet Sipariş4 Adet Sipariş
Küçük standart 16 oz veya daha az18,03 dolar9,60 dolar7,00 $6,35 dolar
Büyük standart
16 oz veya daha az
18,58 dolar10,20 dolar8,30 dolar7,55 dolar
Büyük standart   1 ila 2 lb20,70 dolar11,81 dolar8,98 dolar8,00 $
2 lb’nin üzerinde büyük standart20,70 ABD Doları + 0,65 ABD Doları/lb11,81 ABD Doları + 0,65 ABD Doları/lb8,98 $ + 0,65 $/lb8,00 ABD Doları + 0,65 ABD Doları/lb
Küçük boy   2 ila 30 lb31,11$ + 0,65$/lb16,89 ABD Doları + 0,65 ABD Doları/lb13,00$ + 0,65$/lb12,31 ABD Doları + 0,65 ABD Doları/lb

Büyük Beden Ürünler

Boyut KatmanıBirim Siparişleri
30 lb’nin üzerinde küçük boy47,96 ABD Doları + 0,65 ABD Doları/lb
Orta büyük boy
İlk 2 lb’nin üzerinde
37,58 ABD Doları + 0,65 ABD Doları/lb
İlk 90 lb’nin üzerinde büyük boy183,70$ + 1,25$/lb
İlk 90 lb’nin üzerinde özel büyük beden305,91 $ + 1,32 $/lb

Ürün Boyutu Katmanları

Ürün Boyutu KatmanıAğırlık BirimiEn Uzun TarafOrta TarafEn Kısa KenarUzunluk + Çevre
Küçük standart16 ons15 inç12 inç0,75 inçYok
Büyük standart20 pound18 inç14 inç8 inçYok

Büyük Beden Ürünler

Ürün Boyutu KatmanıAğırlık BirimiEn Uzun TarafOrta TarafEn Kısa KenarUzunluk + Çevre
küçük boy70 pound60 inç30 inçYok130 inç
Orta boy150 pound108 inçYokYok130 inç
Büyük boy150 pound108 inçYokYok165 inç
küçük boy150 lb’den fazla108 inçten fazlaYokYok165 inçten fazla

MCF, hem yerel siparişler hem de ihracat siparişleri için yerine getirme ücretleri alır.

Amazon FBA Aylık Depolama Ücretleri

Envanterlerini Amazon’un lojistik merkezlerinde depolamak isteyen satıcılar, Amazon’a aylık bir envanter depolama ücreti ödemelidir. Bu ücretler, bir sonraki ayın 7’si ile 15’i arasında değerlendirilir ve standart beden ve büyük beden olmak üzere iki ürün boyutu kademesine dayalıdır.

Ürün boyutu katmanına ve mevsime bağlı olarak Amazon, fit küp başına hesaplanan farklı aylık depolama ücretleri alır. Tipik olarak, depolama ücretleri, yoğun Noel alışveriş sezonu nedeniyle dünya çapındaki ikmal tesislerinin tam kapasiteyle çalıştığı Ekim’den Aralık’a kadar artar.

Yoğun olmayan aylık envanter depolama ücretleri (Ocak – Eylül), 1 Şubat 2023’ten itibaren standart boyutlu ürünler için 0,04 USD ve büyük boy ürünler için 0,03 USD artacaktır. Bu değişiklik ilk olarak Şubat 2023’te gerçekleşen depolama için Mart 2023 ücretlerine yansıtılacaktır. .

Büyük boy ürünler (Ekim – Aralık) için en yüksek aylık envanter depolama ücretleri, 1 Ekim 2023 itibarıyla fit küp başına 0,20 ABD Doları artacaktır. Bu değişiklik ilk olarak Ekim 2023’te gerçekleşen Kasım 2023 depolama ücretlerine yansıtılacaktır. Aylık en yüksek stok depolama ücretleri standart boyutlu ürünler için değişmeden kalır.

Tehlikesiz Mallar

1 Şubat 2023’ten önce,

AyNormal BoyutBüyük Boy
Ocak – EylülKüp başına 0,83 ABD dolarıKüp başına 0,53 ABD doları
Ekim AralıkKüp başına 2,40 ABD dolarıKüp başına 1,20 ABD doları

1 Şubat 2023 ve sonrası

AyNormal BoyutBüyük Boy
Ocak – EylülKüp başına 0,87 ABD dolarıKüp başına 0,56 ABD doları
Ekim AralıkKüp başına 2,40 ABD dolarıKüp başına 1,40 ABD doları

Tehlikeli Mallar

Amazon, tehlikeli malların ücretlerinde herhangi bir değişiklik belirtmedi.

AyNormal BoyutBüyük Boy
Ocak – EylülKüp başına 0,99 ABD dolarıKüp başına 0,78 ABD doları
Ekim AralıkKüp başına 3,63 ABD dolarıKüp başına 2,43 ABD doları

Ayrıca Amazon, lojistik tesisinde 365 günden uzun süre tutulan ürünler için uzun süreli depolama ücreti alır. Amazon, her ayın 15’inde uzun vadeli depolama ücretlerini hesaplar.

Aylık Depolama
Ücretleri İçin Ek Ücret

1 Nisan 2023’ten itibaren Amazon, aylık depolama ücreti için bir depolama kullanım ek ücreti uygulamaktadır. Ek ücret, depolama kullanım oranına bağlı olacaktır. Amazon FBA, söz konusu ayın son gününde depolama kullanım oranını hesaplar. Örneğin, envanterinizi Nisan 2023’te depoladıysanız Amazon FBA, depolama kullanım oranını 30 Nisan’da hesaplayacak ve Mayıs 2023’te ek depolama ücreti ücretlerini uygulayacaktır.

Not: Ek ücret, yalnızca depolama kullanım oranı 26 haftanın üzerinde olan profesyonel satıcılar için uygulanacaktır. Depolama kullanım ek ücreti kriterlerini karşılıyorsanız, ek ücret, standart aylık depolama ücretinize ek olarak, lojistik merkezlerinde envanterinizin kapladığı alan için günlük ortalama hacme göre ücretlendirilir ve bu da toplam depolama ücretinin artmasına neden olur.

1 Nisan 2023 tarihinden itibaren yoğun olmayan dönem (Ocak-Eylül),

 Normal BoyutNormal BoyutNormal BoyutBüyük BoyBüyük BoyBüyük Boy
Depolama kullanım oranıTemel aylık depolama ücretiDepolama kullanım ek ücretiToplam aylık depolama ücretiTemel aylık depolama ücretiDepolama kullanım ek ücretiToplam aylık depolama ücreti
26 haftanın altındaKüp başına 0,87 ABD dolarıYokKüp başına 0,87 ABD dolarıKüp başına 0,56 ABD dolarıYokKüp başına 0,56 ABD doları
26 – 39 haftaKüp başına 0,87 ABD dolarıKüp başına 0,69 ABD dolarıKüp başına 1,56 ABD dolarıKüp başına 0,56 ABD dolarıKüp başına 0,46 ABD dolarıKüp başına 1,02 ABD doları
39+ haftaKüp başına 0,87 ABD dolarıKüp başına 0,94 ABD dolarıKüp başına 1,81 ABD dolarıKüp başına 0,56 ABD dolarıKüp başına 0,63 ABD dolarıKüp başına 1,19 ABD doları
Yeni satıcılar, Bireysel satış hesapları olan satıcılar ve günlük hacmi 25 metreküpten az olan satıcılarKüp başına 0,87 ABD dolarıYokKüp başına 0,87 ABD dolarıKüp başına 0,56 ABD dolarıYokKüp başına 0,56 ABD doları

Yoğun dönem (Ekim-Aralık)

 Normal BoyutNormal BoyutNormal BoyutBüyük BoyBüyük BoyBüyük Boy
Depolama kullanım oranıTemel aylık depolama ücretiDepolama kullanım ek ücretiToplam aylık depolama ücretiTemel aylık depolama ücretiDepolama kullanım ek ücretiToplam aylık depolama ücreti
26 haftanın altındaKüp başına 2,40 ABD dolarıYokKüp başına 2,40 ABD dolarıKüp başına 1,40 ABD dolarıYokKüp başına 1,40 ABD doları
26 – 39 haftaKüp başına 2,40 ABD dolarıKüp başına 0,69 ABD dolarıKüp başına 3,09 ABD dolarıKüp başına 1,40 ABD dolarıKüp başına 0,46 ABD dolarıKüp başına 1,86 ABD doları
39+ haftaKüp başına 2,40 ABD dolarıKüp başına 0,94 ABD dolarıKüp başına 3,34 ABD dolarıKüp başına 1,40 ABD dolarıKüp başına 0,63 ABD dolarıKüp başına 2,03 ABD doları
Yeni satıcılar, Bireysel satış hesapları olan satıcılar ve günlük hacmi 25 metreküpten az olan satıcılarKüp başına 2,40 ABD dolarıYokKüp başına 2,40 ABD dolarıKüp başına 1,40 ABD dolarıYokKüp başına 1,40 ABD doları

Amazon Lojistik Eski
Envanter Ek Ücreti

15 Nisan 2023’ten itibaren Amazon, 271 ila 365 gün arasında depolanan envanterde eski envanter ek ücretinin (uzun süreli depolama ücreti olarak da bilinir) ayrıntı düzeyini ve büyüklüğünü artırıyor. Ayrıca Amazon, ABD’de giyim, ayakkabı, çanta, mücevher ve saat kategorileri altında listelenen ürünler dışındaki tüm ürünler için 181 ila 270 günlük envanterde eski envanter ek ücretini başlatmak için yeni katmanlar sunacak.

15 Nisan 2023 ve sonrası

Envanter Değerlendirme Tarihi181-210 Günlük Ürünler211-240 Günlük Ürünler241-270 Günlük Ürünler271-300 Günlük Ürünler301-330 Günlük Ürünler331-365 Günlük Ürünler365 Gün veya Daha Eski Öğeler
Aylık (her ayın 15’inde)Ayak küp başına 0,50 ABD doları (belirli öğeler hariç)Ayak küp başına 1,00 ABD Doları  Aylık (her ayın 15’inde)Ayak küp başına 0,50 ABD doları (belirli öğeler hariç)Ayak küp başına 1,00 ABD Doları

Amazon FBA (Fulfillment by Amazon) programı, satıcılara ürünlerini depolama, paketleme ve gönderme süreçlerini Amazon’un üzerine alarak kolaylık sağlar. Ancak, bu hizmetten yararlanırken bazı ücretleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

 1. Yönlendirme Ücretleri: Amazon’un yönlendirme ücretleri, her satılan ürün için ödenen bir komisyondur. Ücret, ürünün kategorisine göre değişir ve genellikle satış fiyatının yüzde 6 ila 45’i arasında belirlenir. Minimum 0,30 ABD doları ücret alınır. Bu ücret, Amazon’un platformu sağlama, ödeme işleme, yerine getirme, müşteri hizmetleri ve iade yönetimi gibi hizmetlerin maliyetini karşılamaya yöneliktir.
 2. Amazon Lojistik Envanter Depolama Aşım Ücretleri: Amazon’un lojistik merkezlerindeki envanteriniz, tahsis edilen kapasiteyi aşıyorsa, envanter depolama aşım ücreti uygulanır. Bu ücret, envanterinizin kapasite sınırını aştığı gün sayısına ve günlük ortalama hacmine göre hesaplanır. Ek olarak, eski envanter ek ücreti de uygulanabilir.
 3. Amazon Lojistik Hazırlık Hizmeti Ücretleri: Satıcılar, ürünlerinin doğru bir şekilde paketlendiğinden ve sevkiyata hazır olduğundan emin olmak için Amazon Lojistik Hazırlık hizmetini tercih edebilir. Bu hizmet, ürünlerinizi uygun şekilde hazırlama konusunda size yardımcı olur ve müşteri memnuniyetini artırır. Amazon, seçilen ürün için beklenen hizmete göre tahmini bir hazırlık ücreti sunar.
 4. Amazon Lojistik Etiket Hizmeti Ücretleri: Amazon Lojistik etiket hizmeti, ürünlerinizi etiketlemenize yardımcı olur ve teslimat sürecini kolaylaştırır. Bu hizmeti kullanmanız durumunda, her birim için 0,55 ABD doları etiket hizmeti ücreti ödersiniz.
 5. Planlanmamış Hizmet Ücretleri: Eğer Amazon’a gönderdiğiniz ürünler gerekli etiketi veya hazırlığı içermiyorsa, planlanmamış hizmet ücreti uygulanabilir. Bu ücret, her birim için ayrıca alınır.
 6. Envanter Yerleştirme Hizmeti: Amazon Lojistik Envanter Yerleştirme Hizmeti, tüm envanterinizi tek bir lojistik merkezine göndermenizi sağlar. Bu hizmeti kullanmak istiyorsanız, ilgili bir ücret ödemeniz gerekmektedir.
 7. İade İşlem Ücretleri: Belirli kategorilerde satılan ürünler için iade işlem ücreti uygulanır. Giyim, ayakkabı, saat, mücevher, valiz, el çantası ve güneş gözlüğü gibi ürün kategorileri için iade işlem ücreti alınmaz. Ancak, diğer kategorilerde iade edilen her ürün için bu ücret uygulanır.
 8. Amazon FBA İhracat Ücretleri: Eğer ihracat hizmeti sunuluyorsa, FBA programı aracılığıyla ürünlerinizi diğer ülkelere ihraç etme imkânı elde edebilirsiniz. İhracat ücreti, ihraç edilen ürünlerin hedef ülkeye göre değişkenlik gösterebilir.

Bu yazı, Amazon FBA programıyla ilişkili temel ücretleri ve hizmetleri kapsamaktadır. Tam bir liste ve güncel bilgiler için Amazon Seller Central kontrol panelinizi ziyaret etmeniz önerilir. Bu sayede, Amazon’un sunduğu hizmetlerin maliyetlerini hesaplayabilir ve satışlarınızdan elde edeceğiniz kârı daha iyi planlayabilirsiniz.


2017 yılından beri Amazon sorunlarınıza çözüm üretiyoruz.

Bize Ulaşın +90 545 105 10 06

Hakkımızda

© [2023] Özdoğan Danışmanlık, Atakan Özdoğan. Her hakkı saklıdır

%15 İndirim fırsatı kazan

İlk randevunuzu %15 indirim kuponu ile oluşturun. Hemen randevunuzu alın, geleceğinizi şekillendirin.